טורבינות רוח וייצור אנרגיה סולארית

טורבינות רוח מהוות דרך מצוינת לייצור חשמל ללא פגיעה באיכות הסביבה. בערך תשעים אחוז מטורבינות הרוח בעולם נמצאות בקליפורניה, שם המודעות לנושא גבוהה. וכן ישנם מקומות שונים באירופה שהקימו טורבינות רוח. טורבינות רוח מפיקות חשמל לפי מהירות משב הרוח, אך החישוב מתבצע לפי חזקה של שלוש של עוצמת משב הרוח. כך למשל, בגולן מהירות הרוח גבוהה פי שלוש מאשר במישור החוף – ולכן תפוקת החשמל מטורבינות הרוח גבוהה פי שמונה. ישנם מקומות באירופה ששם מהירות הרוח נמוכה אך למרות זאת מקימים שם טורבינות רוח רבות וזאת עקב המודעות הגבוהה. נראה שנושא המודעות משחק תפקיד חשוב בכל מה שקשור באנרגיה ירוקה.

ייצור אנרגיה ידידותית לסביבה – חשמל סולארי
חמש מדינות אירופאיות המייצרות את הכי הרבה חשמל על ידי שימוש באנרגיית השמש הן : גרמניה, ספרד, איטליה, צ’כיה וצרפת. גרמניה היא לא רק המדינה האירופאית שמייצרת הכי הרבה חשמל סולארי – אלא שגם כמות ייצור החשמל ביחס לאוכלוסייה הוא מקום ראשון באירופה. וגם כאשר חיפשתי באתר יו טיוב כמה סרטונים על חשמל סולארי יש מצאתי שלגרמניה יש יותר סרטונים מכל המדינות הבאות : ברזיל, צרפת, ספרד, איטליה, ארגנטינה והודו. וזה מעניין – כי דווקא גרמניה היא מדינה קרה אפילו יחסית לאירופה. אם כן, מה גורם לאוכלוסייה להשקיע על כך הרבה בייצור והפקה של אנרגיה סולארית?

התשובה היא שלא רק השיקול הכלכלי נכנס כאן לתמונה, אלא גם רמת המודעות של הציבור. למרות שכיום אין הרבה ישראלים שמיצרים חשמל על ידי אנרגיה סולארית – דווקא למדינת ישראל יש פוטנציאל אדיר ליצור חשמל סולארי וזאת משתי סיבות.

הסיבה הראשונה : במדינת ישראל יש שמש בשפע, היום למשל בתאריך 22 ליולי 2011 ראיתי באינטרנט שרמת החום בתל אביב נחשבת “כבד”, לעומת זאת צפיתי ברמת מזג האוויר בעשרים וארבע ערים ברחבי העולם ובאף אחד מהם רמת החום לא הגיעה ל”כבד”.

אנרגיה סולארית – אנרגיה ירוקה
הסיבה השנייה :אם מה שגורם לגרמנים לדבוק באנרגיה סולארית זו המודעות, אז גם לנו יש מודעות רק שהיא לא עדיין לא קבלה לבוש מעשי.  יש הרבה מקורות מהתורה שמדברים על החשיבות של שמירה על איכות הסביבה, וכאשר מדובר בנזק ליופייה של ארץ ישראל הדבר חמור שבעתיים. לא כולם מודעים לסוגיות ההלכתיות וההשקפתיות של הנושא אבל הפוטנציאל טמון עמוק בלב. גם יהודים שמגדירים את עצמם חילונים יתחשבו במידה כזו או אחרת בעמדת התורה בנושא. צריך סבלנות והסבלנות תשתלם.. התקנת מערכות סולאריות בבתים פרטיים או עסקים מספקת פתרון גם מהפן של איכות הסביבה וגם מהפן של מקור הכנסה מכובד.

ליחצו כאן למאמר נוסף בנושא טורבינות רוח ואנרגיה מתחדשת

אנרגיה סולארית היא האנרגיה של העתיד. השקיעו את משאביכם ביצירת אנרגיה נקייה שאינה גוזלת משאבים מהפלנטה ואינה מזהמת את הכוכב שלנו!

כתיבת תגובה