רוגבי בארץ – על משחק רוגבי בישראל

רוגבי בארץ
רוגבי שוחק לראשונה בישראל בזמן המנדט הבריטי על ידי חיילי בריטניה, אוסטרליה וניו זילנד בשילוב צוותים מקומיים מקרב תלמידי חינוך גופני בישראל. בימים הראשונים של מדינת ישראל המשחק היה משוחק בעצם על ידי עולים ממדינות בריטניה והסביבה , אך אלו נעלמו בהדרגה מן הזירה המקומית והרוגבי בארץ לא שוחק יותר. הפריחה של רוגבי בישראל החלה מחדש רק לאחר מלחמת ששת הימים עם זרימה של עולים חדשים ארצה.
במהלך 1972 הוקמה הליגה הראשונה בישראל לרוגבי, על ידי שחקני רוגבי מדרום אפריקה, בריטניה, אוסטרליה וניו זילנד עד 1975 ברית הופעלה הליגה על ידי השחקנים עצמם. לאחר שנה הוחלט להקים וועד שירכז את הליגה בארץ ובכך יאפשר לשחקני הרוגבי להתרכז במשחק. כדי להתחיל עם משחקי הליגה היה צריך יותר קבוצות. בתחילה היו חמש קבוצות בלבד בליגה הבכירה ולכן נעשו מאמצים גדולים להכניס את המודעות לקיומו של המשחק בקרב בני נוער בישראל.

נבחרת ישראל ברוגבי
נבחרת הגברים של ישראל ביצעה בשנים האחרונות התקדמות משמעותית בתחום המקצועי כבר החל משנת 2008. ניתן לומר כי רוגבי בישראל לא היה מפותח כל כך עד 2008 וכבר משנת 2008 בוצעה תפנית שמשכה לעבר הענף עשרות בני נוער ושחקנים חדשים. כיום נבחרת הגברים של ישראל מדורגת במקום ה-72 של איגוד הרוגבי הבינלאומי, ה-IRB. כמו כן, נבחרת הגברים בשביעיות רשמה לא ממזמן הישג חסר תקדים כאשר ניצחה את גרמניה ברבע גמר טורניר הדירוג האירופי.
המשחק הבינלאומי הראשון של נבחרת ישראל ברוגבי התקיים בשנת 1981 בז’נבה אשר בשוויץ והסתיים בתוצאת תיקו 9-9. רוגבי בישראל הוא כבר ספורט לכל דבר ועניין, איגוד הרוגבי הישראלי דואג לייצג את שחקני הרוגבי ולנהל את ליגת הרוגבי של ישראל. כמו כן האיגוד אחראי על ניהול וקביעת סגל הנבחרת הישראלית ברוגבי.

רוגבי יוניון ורוגבי שביעיות
רוגבי יוניון ורוגבי שביעיות משוחקים על אותו מגרש עם אותם חוקים. ההבדל הוא בזמנים ובכמות השחקנים. ברוגבי שביעיות משחקים 7 שחקנים בכל קבוצה עוד ברוגבי יוניון משחקים 15 שחקנים בכל קבוצה. רוגבי שביעיות הינו מהיר יותר ומאפשר השלמת טורניר שלם בתוך מספר ימים בודדים. כבר באולימפיאדת 2016 נוכל לראות משחקי רוגבי שביעיות כתחרות אולימפית במקום אליפות העולם ברוגבי שביעיות.

מאמר  נוסף באתר איקס טיים

כתיבת תגובה